лак для сходів
 
лакування сходів

 

Дещо з історії сходів.

Споконвіку, будинок символізував світ людини. Дах - символ неба, який покриває цей світ. І ось, для з'єднання рівнів житла в життя і для містичного відносини "землі і неба" людство винайшло драбину. Невідомо, який же все-таки була перша драбина. Може це були гілки дерев, з'єднані пучками трави, а може витесані кремінним сокирою щаблі - історія про це замовчує.

Сходи, більш-менш схожі на сучасні, були виготовлені багато тисячоліть тому. Перші згадки про методику будівництва сходів виявлені в єгипетських згортках IV-I тисячоліть до н.е. Античні греки і римляни теж не змогли обійтися без масивних сходів і східчастих споруд, зводячи свої величні храми і амфітеатри. Знамениті єгипетські піраміди як-не являють собою колосальні сходи, що прокладають шлях до неба; сходи в храмах стародавніх греків володіли сходинками не менше людського росту. В XI-XV століття вдосконалення "сходової справи" стимулювалося зведенням лицарських резиденцій з найвищими стінами і оборонними вежами. Потроху освоювалися різноманітні технології обробки деревини і металів, модифікувалися зовнішній вигляд і оздоблення сходів, по яких стали судити про статок господарів. В епоху Ренесансу, а згодом і Бароко у сходів з'являлися своєрідні, вигадливі форми. Сходи тонко декорували різноманітними скульптурами і колонами. Але з часом смаки мінялися - з появою абсолютизму, в країнах Європи стали в моді прямі, чіткі, акуратні лінії. Ось чому класичні сходи як би "натягнуті по струнці" і облямовані перилами з чергуються шеренгами балясин, що забезпечують строгий ритм руху. Все те, що ми маємо сьогодні, так чи інакше "запозичено" з глибин віків. Всесвітньо відомі каннські сходи, по яких щорічно проходять сотні знаменитостей всього світу. Більш того, драбина має якусь індивідуальну символікою: це гармонія верху і низу, непорушний зв'язок між двома світами, хід по вертикалі. Своєрідними "витоками" сходи є вісь світу, світове дерево, веселка.

Сама історія виробництва сходів для житлових споруд налічує чималим кілька століть. Невідомо, хто став першим, хто саме придумав робити сходи під замовлення, але сумніватися, що справи у нього йшли прекрасно, не доводиться. Майже кожна епоха вселяла в проектування сходів щось своє, і зараз ми можемо говорити про сходи в складі бароко, або про сходи Відродження.

З часом виготовлення сходів завойовувало все більшу популярність. Як правило, замовники (клієнти) були людьми з достатком, і бажали за допомогою неповторно спроектованих сходів виділити свій будиночок, замок чи палац з числа собі подібних.

Таким чином, сходи, об'єднуючи в собі інтригуючу символіку, є і активним архітектурним об'єктом. І як наслідок - надзвичайно великий вибір конструкцій, форм, видів.