овсвітлення сходів
 
світло на сходах

 

Комфорт користування сходами багато в чому залежить не тільки від її конструкції, ергономічних параметрів і матеріалів, але і від якісно виконаного освітлення. Правильно спроектоване і виконане висвітлення робить підйом і спуск по сходах безпечним і допомагає добре орієнтуватися в просторі. Крім цього, воно допомагає уявити сходи у вигідному світлі в прямому сенсі цього слова - підкреслити її красу і стиль, акцентувати увагу на найцікавіших і значущих деталях.

Оптимальним варіантом вважається комбінація природного та штучного освітлення. Природне освітлення сходового холу, будь то звичайні вікна, вітражі, суцільні склянні або «ліхтар» у даху, дозволяє уникнути відчуття замкнутого простору і психологічного дискомфорту.
Але в будь-якому випадку не обійтися і без штучного світла: адже сходами в будинку або квартирі користуються в будь-який час доби. Проектування освітлення сходового холу зазвичай ведеться на стадії розробки дизайн проекту будинку або квартири. При розрахунку системи освітлення та виборі джерел світла беруться до уваги такі фактори, як колірна гамма і матеріали обробки сходового холу. Так, світлі тони в обробці візуально розширюють простір і підсилюють ефект денного світла. Теплі відтінки створюють відчуття затишку при правильно підібраному штучному освітленні. Темні і холодні тони небажані: щоб компенсувати їх, потрібно інтенсивне освітлення в будь-який час доби і будь-яку погоду.

Як і в будь-якому іншому приміщенні, в сходовому холі можна використовувати пряме, розсіяне і відбите освітлення, а також їх комбінації. Загальне освітлення доповнюється локальним - особливо на початку спуску і підйому та в місцях поворотів сходових маршів. Для загального освітлення підійдуть стельові світильники, для локального - світильники, розміщені на стінах.

Оскільки будь-які сходи, навіть парадні, займають обмежений простір, потрібно уникати ефекту сліпучої, спрямованого прямо в очі світла. Матові абажури приглушують і розсіюють світло, роблячи освітлення м'яким і ненав'язливим. Щоб сходовий хол висвітлювався рівномірно, світильники розміщують на однаковій відстані один від одного.

Цікавий декоративний ефект дає підсвічування сходів. Вона може бути виконана за допомогою простих галогенних ламп, вмонтованих у стіни поруч зі сходами.

Освітлення зовнішніх сходів підпорядковується своїм законам. Всі дроти, що підводять струм до світильників, розташованим на відкритому повітрі, забезпечуються посиленою теплоізоляцією і гідроізоляцією. Для парадних сходів заміських будинків часто використовуються світильники, стилізовані під старовинні ліхтарі - крім свого головного завдання, вони створюють відповідну атмосферу.

Управління сходовим освітленням повинно бути максимально зручним, включаючи сучасні технічні рішення "розумного будинку".